close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 12 listopada 2017

  Z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański uczestniczył w uroczystej Mszy Świętej, sprawowanej w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika, w dniu 11 listopada 2017 r. Mszę dla Polaków mieszkających w Rzymie odprawił i wygłosił homilię ks. Prałat Piotr Bajor z Kongregacji Edukacji Katolickiej.

   

  Odzyskanie niepodległości w 1918 roku było możliwe dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. Pierwsza wojna światowa przyniosła również sprzyjające okoliczności międzynarodowe, w których zaborcy Polski stanęli naprzeciwko siebie. Wielki wysiłek w odzyskanie niepodległości wnieśli luminarze polskiej kultury – Ignacy Paderewski namawiał zachodnich polityków do poparcia sprawy polskiej. Na skutek tych zabiegów prezydent USA Woodrow Wilson uznał odbudowę niepodległej Polski za jeden z warunków trwałego pokoju w Europie.

   

   

   

  Listopad 1918 roku był początkiem budowy niepodległej Polski, walki o jej granice i międzynarodowe uznanie. Koniec pierwszej wojny światowej bynajmniej nie oznaczał dla Polaków pokoju – konflikty graniczne z sąsiednimi państwami i wojna z bolszewicką Rosją w latach 1919-1920 r. wymagały od wielu poświęcenia życia dla niedawno odzyskanej ojczyzny. Pomimo trudności zewnętrznych i tych spowodowanych ponad 120-letnimi zaborami, Polacy z powodzeniem tworzyli po 1918 r. od podstaw nowoczesne państwo. Niestety, wybuch drugiej wojny światowej w 1939 r. na niemal pół wieku, ponownie przekreślił polski sen o niepodległości.

   

   

  Narodowe Święto Niepodległości celebrowane jest od 1920 roku, a rangę państwową uzyskało w 1937 roku. Zakazane przez okupantów w czasie II wojny światowej i w latach komunizmu, zostało przywrócone w 1989. Co roku Narodowemu Świętu Niepodległości towarzyszą oficjalne obchody, główne uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się na placu Piłsudskiego w Warszawie, podobnie jak w czasach II Rzeczypospolitej.

  (Biuro Rzecznika Prasowego MSZ)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: