close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 27 października 2017

  - Cieszymy się na perspektywę współpracy ze Stolicą Apostolską w kontekście niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski podczas spotkania z kardynałem Petro Parolinem, watykańskim sekretarzem stanu.

  W ostatnim dniu wizyty we Włoszech (25.10), w związku z udziałem w konferencji OBWE w Palermo, szef polskiej dyplomacji został przyjęty w Watykanie przez Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, kardynała Petro Parolina w celu omówienia perspektyw dalszego rozwoju współpracy dwustronnej.

   

  Szef polskiego MSZ podziękował za ważne wydarzenia i wizyty ubiegłego roku, w tym pielgrzymkę papieża Franciszka do Polski w ramach Światowych Dni Młodzieży, obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz Narodową Pielgrzymkę Polaków do Rzymu. Wraził przy tym nadzieję na realizację kolejnych znaczących projektów w roku 2018 w kontekście 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także przypadającej w przyszłym roku 40. rocznicy rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II.

   

  Tematem rozmów były także perspektywy współpracy w związku z niestałym członkostwem Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.

   

  Szef polskiego MSZ i kardynał Petro Parolin omówili także sytuację na południu Europy związaną z kryzysem migracyjnym. W tym kontekście minister Witold Waszczykowski przekazał informację w sprawie zwiększenia zaangażowania Polski w obszarze pomocy rozwojowej i humanitarnej, o czym świadczy decyzja polskiego rządu o przekazaniu kolejnego wkładu finansowego do Funduszu Powierniczego UE na rzecz Afryki w wysokości 30 milionów złotych (tym samym całościowe wsparcie finansowe Polski do EUTF wyniesie ponad 8 milionów euro). Poinformował też o przekazaniu przez Polskę 50 mln EUR na tzw. Economic Resilience Initiative realizowaną przez Europejski Bank Inwestycyjny na rzecz  uchodźców w Bałkanach Zachodnich oraz na Bliskim Wschodzie. Minister spraw zagranicznych wspomniał również o działaniach na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa basenu Morza Śródziemnego, czyli zwiększeniu polskiego udziału w unijnej operacji morskiej EUNAVFORMED SOPHIA.

   

   

  Na zakończenie wizyty w Watykanie, minister Witold Waszczykowski modlił się przy grobie Ojca Świętego, św. Jana Pawła II.  

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: