close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 28 czerwca 2017

  W sobotę 17 czerwca w Rzymie odbył się pierwszy, pieszy rajd „Rzymskimi śladami Karola Wojtyły”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej z inicjatywy i pod przewodnictwem Ambasadora Janusza Kotańskiego. Uczestnicy rajdu odwiedzili pięć miejsc, z którymi związany był młody ksiądz i metropolita krakowski - przyszły papież, Jan Paweł II.

  Miejscem spotkania i jednocześnie pierwszym punktem rajdu był Papieski Uniwersytet św. Tomasza z Akwinu Angelicum. To na tę rzymską uczelnię tuż po święceniach w Krakowie w 1946 roku, Karol Wojtyła przyjechał by kontynuować  studia na Wydziale Teologicznym. Dwa lata później, w czerwcu 1948 roku zrobił tutaj doktorat, którego tematem były zagadnienia wiary u św. Jana od Krzyża („Doctrina de Fide apud S. Joannem de Cruce”.)

   

   

   

  Zgromadzeni uczestnicy Rajdu, po potwierdzeniu rejestracji, zostali przywitani przez p.o. Rektora Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu Michaela Garraghera i oprowadzeni przez bibliotekarza Uniwersytetu o. dr. Mirosława Wylęgałę.

   

   

   

   

   

   

  Podczas wizyty uczestnicy rajdu mieli okazję zobaczyć pracę doktorską księdza Karola Wojtyły, legitymacje studencką czy też jego wniosek o przyjęcie na studia.

   

  Punktem drugim rajdu był Papieski Uniwersytet Gregoriana, gdzie przyszły papież często bywał. W 1976 roku jako metropolita krakowski uczestniczył w kongresie, wygłaszając wykład na temat fenomenologii czynu. O  „wojtylianach” opowiedział ks. prof. Marek Inglot.

   

   

  Po pokonaniu sprawnie najdłuższego odcinka, uczestnicy dotarli do Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego. Tu zwiedzających oprowadzali dwaj ks. klerycy: Zbigniew Kominek i Rafał Kaniecki. Piękne wnętrza Instytutu zachwyciły wszystkich.

   

   

   

  Stamtąd już krok był do siedziby Radia Watykańskiego, gdzie po krótkim wprowadzeniu o. Mariusza Hana zgromadzeni mogli zwiedzać niedostępne zazwyczaj miejsca, które odwiedzał Karol Wojtyła i skąd mówił na antenie Radia Watykańskiego w wielu językach. Zwiedzano kaplicę, gdzie modlił się ksiądz biskup Karol Wojtyła.

   

  Ostatni punkt, Kościół św. Stanisława biskupa i męczennika, to miejsce w którym tuż przed konklawe w 1978 roku Karol Wojtyła odprawił msze za zmarłego papieża Jana Pawła I. Tu uczestników rajdu powitał ks. Jan Główczyk.

   

   

   

   

   

  Rajd zakończył się wspomnieniami bliskiego przyjaciela Karola Wojtyły, profesora Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie, Stanisława Grygla i jego małzonki. Prof. Grygiel opowiedział również o teorii wojtyliańskiej antropologii.  

   

   

   

   

   

  Rajd był relacjonowany przez różnojęzyczne sekcje Radia Watykańskiego, Polska Agencja Prasowa, TVP INFo, „Niedzielę”, „Radio Maryja”,  „Nasz Świat”,  „Idziemy”, Polskie Radio.

   

   

   

   

   

  Wszystkim Uczestnikom i Wykładowcom serdecznie dziękujemy!

   

   

  Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Rajdu. Szczegóły pojawią się wkrótce na stronie internetowej Ambasady RP przy SA.

   

  Za wykonanie fotografii dziekujemy Panu Grzegorzowi Gałązce.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: