close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • STRONA GŁÓWNA

 • WATYKAN

   

  PRZEPISY WJAZDOWE

  Na teren państwa watykańskiego dostęp jest ograniczony - tylko za specjalnymi zezwoleniami. Dostęp publiczny jedynie do Bazyliki Św. Piotra, Auli Pawła VI i Muzeów Watykańskich. Zgodnie z Traktatem Laterańskim zawartym między Stolicą Apostolską a Włochami wszystkich, którzy udają się do Watykanu, obowiązują przepisy pobytowe analogiczne do włoskich. Zalecenia regulujące kwestie praktyczne są podobne do obowiązujących we Włoszech, z uwzględnieniem szczegółowych zasad watykańskich dotyczących np. audiencji u Ojca Świętego, zwiedzania Muzeów Watykańskich i ogrodów czy korzystania z Archiwum i Biblioteki Watykańskiej.

   

  HISTORIA WATYKANU

  Współczesne Państwo Miasto Watykan ma stosunkowo krótka historię, albowiem powstało w wyniku podpisania przez Stolicę Apostolską i Państwo Włoskie Paktów Laterańskich w 1929 r. Na ich podstawie wydzielono w Rzymie enklawę, która ma spełniać funkcje pomocnicze względem Stolicy Apostolskiej, jako podmiotu prawa międzynarodowego. Równocześnie samo Państwo Miasto Watykan posiada status podmiotu międzynarodowego, ale w innym zakresie. Państwo Miasto Watykan w pewnym sensie zajęło miejsce zlikwidowanego w 1870 r. Państwa Kościelnego, można natomiast mówić o długiej historii papiestwa, która sięga początków I tysiąclecia, tj. od św. Piotra. Watykan, zajmujący powierzchnię 0,44 km2, jest obecnie najmniejszym państwem na świecie.

   

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW I PIELGRZYMÓW

  Watykan jest siedzibą najwyższych władz Kościoła rzymskokatolickiego - główną rezydencją papieża. Obywatele Watykanu to przede wszystkim wysokiej rangi dostojnicy kościelni, księża, zakonnicy, zakonnice i gwardia szwajcarska. W instytucjach Państwa Miasta Watykan zatrudnionych jest blisko dwa tysiące osób.  Walutą obowiązującą na terenie Watykanu jest euro, a językami urzędowymi włoski i łacina. Mieszkańcy Watykanu komunikują się jednak w wielu językach. Wejście na teren Watykanu (poza Bazyliką Świętego Piotra i Muzeami Watykańskimi) jest możliwe tylko na podstawie specjalnej przepustki.

  Bazylikę Świętego Piotra można zwiedzać za darmo przez cały rok. Od 1 października do 31 kwietnia Bazylika jest otwarta od 7:00 do 18:30. Przez pozostałą część roku – od 7:00 do 19:00. Obowiązuje odpowiedni strój zasłaniający kolana i ramiona. Po beatyfikacji bł. Jana Pawła II jego grób został przeniesiony z grot watykańskich do górnej części Bazyliki. Obecnie znajduje się w kaplicy św. Sebastiana.

  Grób św. Piotra i podziemia Watykanu można zwiedzać jedynie grupowo i po uprzedniej rezerwacji. Wszyscy członkowie grupy muszą mieć ukończone 15 lat. Bilet wstępu kosztuje 12€, a od stycznia 2013 roku – 13€. Nie sprzedaje się biletów ulgowych.

  Muzea Watykańskie są dostępne dla zwiedzających przez cały rok z wyjątkiem dni świątecznych, które w 2012 roku wypadają: 1 i 6 stycznia, 11 lutego, 19 marca, 8 i 9 kwietnia, 1 maja, 29 czerwca, 15 i 16 sierpnia, 1 listopada oraz 8, 25 i 26 grudnia. Muzea są otwarte od 9. do 18., jednak kasy biletowe zamykane są o 16. Bilety do muzeów (włącznie z Kaplicą Sykstyńską) kosztują: 15€ - normalny; 8€ - ulgowy; 4€ - szkolny. W ostatnią niedzielę każdego miesiąca można wejść do muzeów bezpłatnie.

  Dostęp do Biblioteki i Archiwów Watykańskich jest ograniczony. Władze Biblioteki i Archiwów przyznają kartę wstępu jedynie osobom z ukończonymi studiami wyższymi o odpowiednim profilu.

  Zwiedzanie ogrodów watykańskich jest możliwe jedynie z przewodnikami posiadającymi odpowiednią licencję. Od zeszłego roku agencja Opera Romana Pelegrinaggi oferuje przejazd po ogrodach watykańskich w otwartym autobusie.

  Wiosną, latem i jesienią na Placu Świętego Piotra, w Auli Pawła VI lub w letniej rezydencji w Castel Gandolfo odbywają się audiencje, w których udział wziąć może każdy, kto posiada bilet wstępu wydany przez Prefekturę Domu Papieskiego. Warto zwrócić uwagę, że na wszelkie wydarzenia z udziałem papieża, tzn. uroczystości religijne, audiencje ogólne i prywatne, koncerty (głównie w auli Pawła VI), wstęp jest bezpłatny. Planując pielgrzymkę należy sprawdzić, czy danego dnia na pewno odbędzie się audiencja. Audiencje często są odwoływane z powodu podróży apostolskich Ojca Świętego.

  W watykańskich urzędach pocztowych w północnej części placu Świętego Piotra i w Muzeach Watykańskich można kupić i wysłać pocztówki z pieczęcią Watykanu.

  Podczas planowania podróży, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie. W trakcie zwiedzania Watykanu należy pamiętać o szczególnym zagrożeniu kradzieżami.

   

  Dokładniejsze informacje można znaleźć na poniższych stronach internetowych:

  Muzea Watykańskie:
  http://www.museivaticani.va

  Oficjalna strona Watykanu – informacje dotyczące m.in. działalności papieży i Kurii Rzymskiej oraz zabytków należących do Watykanu:

  http://www.vatican.va

  Bazylika św. Piotra:

  http://www.vatican.va/various/basiliche/san_pietro/index_it.htm

  Grób św. Piotra i podziemia Watykanu:

  http://www.vatican.va/roman_curia/institutions_connected/uffscavi/documents/rc_ic_uffscavi_doc_gen-information_20090216_en.html - w języku angielskim

  http://www.vatican.va/roman_curia/institutions_connected/uffscavi/documents/rc_ic_uffscavi_doc_gen-information_20090216_it.html - w języku włoskim

  http://www.rzym.it/watykan/watykan-grob-piotra

  Biblioteka i Archiwa Watykańskie:

  http://www.archiviosegretovaticano.va

  Opera Romana Pellegrinaggi – informacje dla pielgrzymów w języku włoskim, m.in. przejazd autobusem po ogrodach watykańskich:

  http://www.orpnet.org

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: