close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • STRONA GŁÓWNA

 • 31 grudnia 2014

  To tytuł niezwykłej książki, którą mamy przyjemność przedstwić czytelnikom. Publikacja wydana w trzech wersjach językowych – włoskiej, polskiej i angielskiej – jest zbiorem referatów przedstawionych na konferencji zorganizowanej przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej we współpracy z Papieską Akademią Nauk w dniu 6 czerwca 2014 w Watykanie. roku kanonizacji Jana Pawła II i w 25. rocznicę Annus Mirabilis w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej.

  Oto jak przedstawił publikację we słowie wstępnym Piotr Nowina-Konopka,  Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej:
   
  „Z wielką radością oddaję w ręce Czytelników zapis niezwykłej debaty, która odbyła się w ramach konferencji zorganizowanej przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej we współpracy z Papieską Akademią Nauk w dniu 6 czerwca 2014 roku w Watykanie.
  W ćwierć wieku od pierwszych wolnych wyborów w Polsce od czasów 
  II wojny światowej obchodziliśmy wtedy uroczyście 25-lecie polskiej wolności. Cały rok 2014 jest dla nas wspomnieniem tamtego Annus mirabilis, kiedy dzięki działalności św. Jana Pawła II i wspartej przez Kościół demokratycznej opozycji w Polsce zapoczątkowaliśmy nie tylko odrodzenie się naszego Państwa po latach nazistowskiego i komunistycznego zniewolenia, ale także daliśmy nadzieję innym krajom naszej części Europy na zamknięcie tamtej ­ponurej epoki.
  W ćwierć wieku później spotkaliśmy się jako rodzina wolnych ludzi i wolnych narodów w Zjednoczonej Europie. Szczególnym akcentem był dla tego spotkania dzień 27 kwietnia, kiedy Ojciec Święty Franciszek kanonizował Papieża Soboru świętego Jana XXIII i Papieża-Polaka, Papieża-Słowianina, świętego Jana Pawła II Wielkiego.
  Debata „Kościół i przełom lat 80/90 w Europie Środkowo-Wschodniej“ ­zgromadziła bohaterów i bezpośrednich świadków tamtych wydarzeń. 
  Byłoby grzechem skazać ich świadectwa na zapomnienie i nie przekazać ich szerszemu gronu odbiorców. Z tego powodu, kierując się starożytną maksymą scripta manent postanowiliśmy utrwalić przebieg debaty w postaci osobnej książki. 
  Jeszcze raz serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu konferencji i do wydania niniejszej publikacji: mówcom, uczestnikom, tłumaczom i organizatorom".
   
   
  Cała publikacja:
   
   
   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: