close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • STRONA GŁÓWNA

 • 8 maja 2017

  "Nie sposób nie dziękować Bożej Opatrzności za to, że dokument taki stanął u progu ostatnich dwóch stuleci naszego historycznego bytowania. (…). Zdumiewa on dojrzałością zawartej w nim prawdy i mądrości." (słowa św. Jana Pawła II w 200. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja)

  W siedzibie Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej odbylo sie 4 maja doroczne przyjęcie z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego, przemówienie wygłosił Pan Ambasador Janusz Kotański, podkreślając w nim historyczne znaczenie dla Polski pierwszej Konstytucji w Europie. Głos zabrał również ks. kardynał Z. Grocholewski, wspomnając m.in. historyczno - religiną istotę uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, obchodzonej w tym samym dniu, co święto Konstytucji.

   

   

  W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Stolicy Apostolskiej, korpus dyplomatyczny, polscy duchowni, przedstawiciele Zakonu Maltańskiego, rektorzy i wykładowcy uniwersyteccy, przedstawiciele wspólnot katolickich, przedstawiciele mediów watykańskich, włoskich i polskich, Polonia mieszkająca w Rzymie. 

  Uroczystości towarzyszyła muzyka Chopina i piesni narodowe w wykonaniu formtepianowym p. Joanny Łukaszewicz.

   

   

   

   

  Tekst wystapienia wygłoszonego przez Pana Ambasadora Janusza Kotańskiego:

   

  Eminencje,

  Ekscelencje,

  Drodzy Księża i Siostry,

  Drodzy Rodacy,

  Drodzy Przyjaciele Polski,

   

  Mam zaszczyt przywitać Państwa w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej na spotkaniu  w  związku ze Świętem  3 Maja,  obchodzonym w naszej Ojczyźnie uroczyście. Pragnę tylko przypomnieć, ze nasza ustawa zasadnicza była druga na świecie, po amerykańskiej.

   

  Jest to  zarówno kolejna  rocznica uchwalenia Konstytucji w 1791 roku jak i uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Wielce to dla naszych dziejów symboliczne. Kościół był miejscem, gdzie Polacy zawsze byli wolni, zwłaszcza w najtragiczniejszych dla narodu chwilach.

   

  Papież Pius VI przesłał do  króla  Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego i twórców Konstytucji 3 maja błogosławieństwo i wyrazy głębokiego uznania. Wszak o właściwym miejscu religii katolickiej mowa jest w tekście Konstytucji.

   

  Natomiast nasz Rodak, ojciec Święty Jan Paweł II, w katedrze warszawskiej, w okrągłą 200 rocznicę tego wydarzenia powiedział:

   

  Nie sposób nie dziękować Bożej Opatrzności za to, że dokument taki stanął u progu ostatnich dwóch stuleci naszego historycznego bytowania. (…). Zdumiewa on dojrzałością zawartej w nim prawdy i mądrości.

  Niech ta sama prawda i mądrość, jaka wyraziła się w majowej Konstytucji, ukształtuje dalszą przyszłość Rzeczypospolitej w duchu sprawiedliwości i miłości społecznej dla dobra wszystkich ludzi i chwały Boga samego.

   

   

  W latach zaborów, w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej, w czasie komunistycznego zniewolenia Polacy zawsze starali się świętować godnie i odważnie to wielkie święto polskiej wolności i demokracji. Nieraz płacąc za to cenę życia.

   

  Pamiętajmy, że właśnie 3 maja 1966 r. na Jasnej Górze w Częstochowie, odbyły się centralne uroczystości milenijne chrztu Polski. Kardynał Prymas Stefan Wyszyński dokonał wówczas aktu zawierzenia Matce Bożej i powierzenia narodu polskiego Jej opiece na kolejne 1000 lat.

   

  My, żyjący w wolnej Ojczyźnie, musimy pozostać wierni naszemu wspaniałemu dziedzictwu.

   

  Zakończę słowami starodawnej piosenki: „Vivat Maj, 3 maj ! U Polaków błogi raj (…) Witaj wolności jutrzenko. Uczcimy ciebie piosenką, przy hulance i przy winie.” Do czego wszystkich  Państwa zachęcam…

   

   

  2017050
  20170504
  DSC08588
  DSC08589
  DSC08590
  DSC08592
  DSC08593
  DSC08595

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: