close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • STRONA GŁÓWNA

 • 11 maja 2017

  W siedzibie Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej odbyła sie uroczystość zakończenia konkursu „Brat naszego Boga” o postaci świętego br. Alberta Chmielowskiego, przygotowanego przez Stowarzyszenie „Le Rondini”.

   

   

   

  Na zaproszenie ambasadora i małżonki do Ambasady przybyli dorośli i dzieci, które uczestniczyły w konkursie poświęconym postaci św. Alberta Chmielowskiego. Organizatorką konkursu była p. Iwona Bigos, prezes Stowarzyszenia ‘La Rondini”. W konkursie, dla różnych grup wiekowych, wzięło udział kilkadziesiąt osób. Ambasada objęła przedsięwzięcie swym patronatem, a ambassador wraz z małzonką ufundowali nagrody dla zwycięzców. W uroczystości wzięli udział także dyrektorzy polskich szkół w Rzymie, ks. Prałat Paweł Ptasznik oraz s. albertynka, która opowiedziała zwięźle o działalności zakonu, powołanego przez św. Alberta.

   

  Ambasador J. Kotański wygłosił krótki wykład historyczny przypominjący udział br. Alberta w powstaniu styczniowym, jego karierę malarską jak i  wybór ostatecznego życiowego powołania – pomocy dla opuszczonych i najbiedniejszych z małopolskich miast i wsi. Przypomniał także nierozerwalną łączność Kościoła i Narodu w latach narodowej niewoli oraz zaznaczył fakt beatyfikowania zarówno br. Albert jak i J. Kalinowskiego w czasie pielgrzymki Jana Pawła II do kraju w 1983 roku, w czasie stanu wojennego.

   

   

   

  DSC08608
  DSC08609
  DSC08610
  DSC08611
  DSC08612
  DSC08613
  DSC08619

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: